T.C. Sivas Valiliği SODES Proje Ofisi
 

Duyurular

Tüm Duyurular

SODES (Sosyal Destek Programı) Projesi Kapsamında STK'lara Yönelik Proje Hazırlama Eğitimi Yapıldı [04.02.2014]
 

     Sivas Valiliği SODES Proje Ofisi tarafından SODES (Sosyal Destek Programı) Projesi kapsamında ilimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, vakıf ve dernek temsilcilerine proje hazırlama eğitimi verildi. Vali Yardımcısı Ömer KALAYLI başkanlığında yapılan programa Sivas il merkezindeki sivil toplum kuruluşları, ilimizde faaliyet gösteren vakıf ve dernek temsilcileri katıldı.

     Vali Yardımcısı Ömer KALAYLI’nın programda yaptığı konuşmada: “Bugünde gerek kamu niteliğindeki meslek kuruluşlarımız ile gerekse sivil toplum örgütlerimize yani derneklerimize, vakıflarımıza bu eğitimleri yapıyoruz. Amacımız ilk defa ilimizde 2013 yılında pilot olarak uygulamaya başlanan SODES projesini, ilimizde daha başarılı bir şekilde uygulamak ve proje üretim kapasitesini daha da artırmak.

    SODES Projesi; sosyal, kültür, sanatsal ve spor alanlarında göç yoksulluk ve işsizlik gibi sorunlar ile değişen yapının ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan yerel düzeyde hazırlanan ve uygulanan projelerden oluşan il düzeyinde yürütülen sosyal sorunlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen insan odaklı bir program.” dedi.

    SODES Projesiyle birlikte beşeri sermayenin geliştirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin sağlanmasına yönelik olarak yerel dinamikler harekete geçirilerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal hayatın ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi güçlendirmek, toplumun dezavantajlı kesimlerini ekonomik ve sosyal hayatta daha aktif katılımlarını sağlamak hedeflendi.

     İlimizde bu yıl 31 projenin uygulanmaya başladığını ifade eden Vali Yardımcısı Ömer KALAYLI; “Projelerin 12 âdeti kamu kurumlarına ait projeler, 12 adeti ise sivil toplum kuruluşlarına ait projeler, 7 proje ise gerek belediyeler gerekse il özel idarelerinin uygulamış olduğu projelerdir. Toplamda desteklenen proje tutarı 3 milyon 923 bin TL. Bu yıl hedefimiz daha güzel daha nitelikli proje hazırlanarak, uygulamaya koymak bu manada biz personelimizi iyi bir şekilde eğitmek istiyoruz ve proje hazırlama konusunda proje üretme kapasitesini daha da artırmak istiyoruz, gerek ilimizdeki kamu kurumlarından gelen personele gerekse ilçelerimizde kaymakamlıklarımız ve ilçe müdürlüklerimizden daha önce tespit edilen personele, proje ofislerinde çalışan kamu görevlilerine bu eğitim verildi. Şu ana kadar 180 civarındaki personelimiz başarılı bir şekilde bu eğitimi alarak sertifikaları verildi.’’dedi.

    Vali Yardımcısı Ömer KALAYLI’nın konuşmasının sonunda katılımlarından dolayı sivil toplum kuruluşları, ilimizde faaliyet gösteren vakıf ve dernek temsilcilerine teşekkür etti.

     Daha sonra SODES Proje Ofisi tarafından, SODES nedir, SODES Uygulama Usul ve Esasları, proje başvuru formu doldurulurken ve proje hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar ile online SODES-BİS sistemi hakkında bilgi verildi.

    Vali Yardımcısı Ömer KALAYLI, sunumun ardından katılımcıların sorularını cevaplandırarak toplantının daha verimli olması sağlandı.

 
 


İhale İlanları

Tüm İhaleler

 

 

Sosyal Destek Programı Sivas Hakkında Dökümantasyon Projeler Diğer Bilgiler
 
Hasan HIDIROĞLU Hasan HIDIROĞLU