T.C. Sivas Valiliği SODES Proje Ofisi
 

Duyurular

Tüm Duyurular

ESENTEPE SOSYAL GELİŞİM MERKEZİ (HANIMLAR EVİ) AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ
 

Vali Âlim BARUT, Sivas Valiliği tarafından yürütülen Sosyal Destek Programı (SODES) Projesi kapsamında düzenlenen Hanımlar Evi, Kadın Sosyal Gelişim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

   Esentepe Mahallesi TOKİ Konutları mevkisinde  gerçekleştirilen açılış törenine Vali Âlim BARUT ve Eşi Miyase BARUT’un yanı sıra; Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğg. Fatih Celaleddin SAĞIR ve Eşi Asiye SAĞIR, Belediye Başkanı Sami AYDIN ve Eşi Yurdagül AYDIN, Vali Yardımcısı Mustafa AYDIN ve Eşi Deniz AYDIN, Vali Yardımcısı Ömer KALAYLI ve Eşi Nilgün KALAYLI, Vali Yardımcısı (İl Özel İdaresi Genel Sekreteri) Salih AYHAN ve Eşi Zeynep AYHAN, ilçe kaymakamları ve eşleri, İl Jandarma Komutanı  J. Alb. Okçin AKŞİT ve Eşi Funda AKŞİT, protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

   Vali Alim BARUT, açılış töreninde yaptığı konuşmada: “Toplumsal kalkınma ve ekonomik gelişmenin temel dayanaklarından birisi de toplumun yarısını oluşturan kadınların toplum hayatının her alanına katılmalarının sağlanması ile mümkündür.

  Eğitimli olmak, mesleki açıdan donanımlı olmak, bir işi en iyi biçimde öğrenmek, o işi başkalarının istifadesine sunmak elbette ki insanı mutlu eder. Biz de işte böyle bir programı uygulamak, yoksulluk içerisinde bulunan ve sosyal imkânlardan yeterince istifade edemeyen, risk altında olan kadınlarımız ve genç kızlarımızın toplumsal hayata aktif bir şekilde katılımlarını artırmak, yaşam kalitelerini yükseltmek, eğitim ve istihdamlarını, toplumsal hayatla dayanışma ve bütünleşmelerini sağlamak için başta Esentepe Toki Konutlarında yaşayanlar olmak üzere bu çevrede yaşayan kadınlarımız için Hanımlar Evi, Kadın Sosyal Gelişim Merkezini bugün hizmete açacak olmanın mutluluğunu yaşıyorum. 

   Bu proje 2008 yılında Güneydoğu İllerimizde,  2013 yılında ise İlimizin de dahil edildiği, bugün toplamda 34 İl’de uygulanan kısa adı SODES olan Sosyal Destek Programıyla hayat bulmuş olup eş finansmanı proje sahibi Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız tarafından sağlanmıştır.

   SODES, Sosyal İçerme Bileşeni, çeşitli projelerle yoksulluğun azaltılması, sosyal yardım alan yoksul kesimin kendi geçimini temin edecek duruma getirilmesine destek olunması, yaşlı, engelli, kadın ve çocuklar gibi toplumun dezavantajlı kesimlerinin yaşam standartlarının yükseltilmesi ve bunlara götürülen hizmetlerin kalitesinin artırılması gibi konuları içermektedir. 
Proje ile öncelikle proje kapsamı içinde olan kadınlarımızın psiko-sosyal sorunları belirlenecek, bu sorunların çözümlenmesine yönelik rehberlik ve danışma hizmeti sağlanacak, kadınlarımızın kentleşme, yoksulluk ve göçün yarattığı sorunlarla baş edebilmeleri sağlanacak, Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla onların topluma katılımcı, üretken, kendine yeterli bireyler haline gelmeleri için meslek kazandırıcı ve gelir getirici  alanlarda bilgi ve beceri kazanmalarına yönelik kurslar düzenlenecektir.

   Yine bu proje ile fakir ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlara yardım etmek ve sosyal adaleti sağlamak için tedbirler almak, gelir dağılımında daha adil bir yol izlemek için sosyal çalışmalar yapılacaktır. 

    Özellikle ifade etmek istiyorum ki,

   Böylesine önemli hizmetlerin sunulacağı bu merkezin açılışını siz değerli misafirlerle birlikte gerçekleştirmek ve bu güzelliklere beraber şahitlik etmek beni ayrıca memnun etmiştir.

  Umuyorum ki bu ve buna benzer çalışmalarla kadınlarımızın yaşamın her alanında daha donanımlı ve aktif olacağı kanaatindeyim. 

   Bu vesile ile projenin gerçekleşmesinde emeği geçen, destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, hepinize hoş geldiniz diyor, selam ve sevgiler sunuyorum.

   Belediye Başkanı Sami AYDIN da kadınların sosyal ve ekonomik alanlarda daha çok yer alması gerektiğini ve bu kapsamda çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

   Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkan Vekili, Vali Yardımcısı Ömer KALAYLI da Hanımlar Evi'nde kadınlara mesleki, kültürel ve sanatsal eğitim verileceğini ifade etti.

   Konuşmaların ardından Vali Âlim BARUT ve Eşi Miyase BARUT, Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğg. Fatih Celaleddin SAĞIR ve Eşi Asiye SAĞIR, Belediye Başkanı Sami AYDIN ve Eşi Yurdagül AYDIN, kursları başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalarını verdi. Sertifika töreninin ardından Vali Alim BARUT ve beraberindekiler Hanımlar Evi, Kadın Sosyal Gelişim Merkezi’nin açılışını gerçekleştiler.

   Son olarak Vali Alim BARUT ve beraberindekiler Hanımlar Evi, Kadın Sosyal Gelişim Merkezi’ni gezerek, burada yapılacak faaliyetler ile ilgili yetkililerden bilgi aldı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


İhale İlanları

Tüm İhaleler

 

 

Sosyal Destek Programı Sivas Hakkında Dökümantasyon Projeler Diğer Bilgiler
 
Hasan HIDIROĞLU Hasan HIDIROĞLU